Dövme Anlamları

Dövme motifleri tarihte statüyü ve bir takım inançları sembolize etsede günümüzde bütün bunların yanında estetik görünmeyide hedefler. Yani dövme yaptırırken seçtiğiniz motifin hem anlamı hemde işçiliği önmelidir, işte size birkaç motif ve anlamları;

Tribal: Kabile dövmeleri erkekler tarafından en sık talep edilen dövmelerdir. Tribal dövmeler özelleştirilmiş ve tasarım seçenekleri sınırsız elde edilebilir. Tribal tasarımları en yaygın siyah mürekkep ile yapılır ve anlamları çeşitli şeyleri sembolize eder. Geçit, ruhsal, evlilik ve bereket gibi,

Old school: Stil dövmelerde vardır, çapa ve kırlangıç dövmeleri örnek olarak verilebilir, eski denizciler ve bisikletçiler arasında yaygındır. Batı kültürünün geleneksel yapısı olarak bilinir.

Akrep: Kuvvetli bedeni ve ölümcül zehri ile bilinir, gelecek tehlikeleri ve zor dönüşümleri simgeler

Arı: Baharın habercisi, umudu ve uyumu simgeler

Ateş: Ateşi elde etme ve kullama yeteneği insanı hayvandan ayıran bir işarettir. Ayrıca yol gösterici kaynak olarak da değerlendirilir. Ateş hem korkulan saygı duyulan hemde umut ışığını simgeler.

Anka kuşu (phoenix): Hikayeye göre anka kuşu 500yıl yaşar ve sonra kendi özel yuvasını yapar ve kendiyle birlikte yuvayı ateşe verir. 3gün sonra küllerinden tekrar doğar, özel bir sese sahiptir. Saflığı, dönüşümü, erdemi simgeler.

Anahtar- Kilit: Genelde sevginin evliliğin sembolüdür, anahtar daha çok bayanlara yönelik bir motiftir. Ev sahibi olmak isteyen kadınlar boyunlarında anahtar taşırlarmış, aynı zamanda anahtar sırlar dünyasını sembolize eder.

Aslan: Gücü, asaleti, gururu temsil eder. Bütün kültürlerde aslan yeri olan bir semboldür, saygınlık ve liderliği simgeler

At- At nalı: AT karşılıklı saygı ve güveni simgeler. Özgür ruh ve sezgisel zekayıda temsil eder. At nalı şans ve verimliliği simgeler

Ayı: Gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesi

Balina dövmesi: Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekası ve sosyal doğasıyla büyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda bu uyumun, iletişimin ve zekanın alametidir.

Centaur tattoo, (at başlı insan): İksiyon’un Hera’ya benzeyen buluttan heykelle çiftleşmesinden, centaur denen at gövdeli, dört ayaklı ve insan başlı bir canavar dünyaya geldi. Bu canavar daha sonra diyer kısraklarla çiftleşti. Bu kısraklardan bir çok kentaur geldi dünyaya.

Clytia: Yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantik bir hikayesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısı olan apolloya aşık olur. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdik duru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler durur ve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür.

dovme-anlamGeyik: Sessiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yaban yaşam dövme motifidir. Geyik barışın, duyarlılığın ve kibarlığın simgesidir.

Gül dövmesi: Popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler.

Güneş: Güneş sıkça yaşam ve ölüm sembolü olarak kullanılır güç, cesaret, kuvvet, ve yeniden doğuşun temsil eder.

Kedi: Bağımsızlık, düşünce özgürlüğü ve çabuk toparlanmayı, şansı çağrıştırır. 4 ayak üstüne düşüp, 9 canlı olmakla bilinirler.

Balık: Batı kültüründe balık negatif yanları ile bilinir, hırs ve tehlike gibi. Doğu kültüründe ise zenginlik, bereket, maneviyat, doğrganlık olarak bilinir.

Baykuş: Gece yaşantısıyla gençler arasında popülerdir.Görüşü, bilgeliği ve anlayışı simgelediği için genel bir kitlesi vardır.

Ejderha: Dövme olarak asaleti, büyüyü, gücü, cesareti, üstesinden gelme yeteneğini, onuru simgeler.

Hibiscus dövmesi: Biz onu amber çiçeği olarak biliriz, zarif güzelliğin bir simgesidir. Önceleri güney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da, sonraları Pasifik okyanusunu aşmış, ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşik devletlerine kadar ulaşmıştır. Keltik efsanesine göre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrı papatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynleri neşelendirmek için serpiştirmiştir.

Kelebek: Kişisel dönüşümün gücünü simgeler, enerji, dönüşüm ve zerafet ile bağdaştırılır.

Kartal: Genelde erkekler tarafından tercih edilir. Vatan severliğin simgesi olarak U.S.A da popülerdir. Genel olarak da özgürlüğü, ışığı, gücü temsil eder, bazı medeniyetlerde de kutsal sayılır.

Koi dövmesi:Her zaman akıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir. Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzak doğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen afsanevi nehrin kaynağına ulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya maddi dünya arasında gidip geleceğine inanılır.

Kurt dövmesi: Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövme motifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleştirilmiş köpeğimizin gelişmiş hali olan kurt öğrenme yeteneği, sadakat ve işbirliğini simgeler

Kuzgun dövmesi:Büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgunun siyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur. Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler.

Melek: Dinsel kökenlidir, adanmışlık, maneviyat, tanrı ile ilişikiyi, koruyuculuğu, yol göstericiliği simgeler.

Peri: Sihir ve hayali yaratıklar olduğundan sizin için bir peri dövmesi bir çok uygun anlamı içerir, Literaturde insanlarin dileklerini yerine getiren bir rolleri vardir.
Dövme olarak tercih edildiğinde de gençliğin masumluğunun ve çocuk ruhlu kalmayı istemenin sembolü olabilirler.

Nergis dövmesi: Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.

Nilüfer dövmesi (lotus) : Amber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginin gerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanı mısır ve Hindistan dır, ve yerel mitlerde ve efsanelerde büyük yer kaplar.

Papatya dövmesi: Papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsiz anlamları vardır. Beyaz yabani papatya “düşüneceğim” anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları “elveda” demektir

Zambak dövmesi: Su zambağı, kalbin saflığı. Kurbağa zambağı, Kılık değiştirme. Kaplan zambak, Beni sevmeni istiyorum. Beyaz zambaklar, Saflık ve sevimlilik. Sarı zambaklar, Flörtü simgelemektedirler. Ayrıca genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.

Başak dövmesi: Yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir