Dövme Tattoo

Dövme Tarihi :Dövme tarih boyunca bir çok kültürde karşımıza çıkmıştır, ilk çağlardan beri insanlar ait oldukları toplumu ifade edecek sembolleri vücutlarında taşımışlardır. İlkel topluluklarda dövme yapılırken törenler düzenlenir. Dövmeyi yapan kişi birtakım dinsel ve büyüsel kuralları yerine getirmek zorundadır. Dövme yapılırken en çok kullanılan boya maddesi çıra, sac, çalı çırpı gibi maddelerden elde edilen istir.Yanı sıra çivit, antimuan tozu, kibrit tozu, güherçile, kavrulup dövülmüş kemik tozu, çini mürekkebi, balık ödü, çesitli bitki özleri, safran ve kına da kullanılır. Anne sütü temel karışım sayılır. Bu malzemelere göre deride beliren izler kırmızıya yakın bir tonda olabilir. Kimi zaman kötü ruhlardan, büyüden, hastalıklardan korunmak için kimi zaman da statülerini belirtmek için tarih boyunca dövme her zaman hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Ancak günümüzde bütün bu inanışların yanı sıra kendini ifade etme veya estetik görünüş olarak uygulanmaktadır. Her ne olursa olsun etnik topluluklar, diller, inançlar, yaşam biçimleri farklı olsada sembollerin dili ortaktır. Dövmecilik tarihinden günümüze kadar değişen tek şey kullanılan malzeme ve makinelerdir. Dövme tarihinde ise toplumsal statü ve inançlardan öte kişisel zevk ve estetik ön planda görülmekte ve bireysel değer taşımaktadır.

dovme-savas18. yüzyılın batı denizcileri ise vücutlarına köpekbalığı, yunus, kılıç, çapa resimleriçizdirmiş, sevgililerinin isimlerini yazdırmışlardı. Bazı figürler ise denizde yol aldıkları her beş bin mili ifade ediyordu.

Anadolu’da da dövme oldukça eskidir ve en eski bulgularının tarihi M.Ö 2000 li yıllara dayanmaktadır.

Anadolu’nun kutsallığına inandıkları yıllarda ellerine ve alınlarına, güneşin, ayın, yıldızın yada bunları ifade eden dövme modelleri yapılırdı.Dünyanın hemen hemen her yerinde dövme sanatı uygulanmış ve hatta çogu toplumda bir adet halini almıştır.

Günümüzde ise çok daha acısız uygulamalar yapılmakta olup gelişmiş makineler,siteril tek kullanımlık iğneler ve bitkisel boyalar kullanılmaktadır.Ayrıca yara, kesik ve yanık izlerini kapatarak daha estetik bir görüntüye kavuşmak için dövme sanatı kullanılmaktadır.

Bir dövemeye baktığınızda derinin ya da üst deride (epidermi) üzerinde gibi görünür, halbuki dövme derinizin altında yani alt deride (dermis) şekillenir. Renklerin canlılığı yüzünden onu aslında derinizin altında taşıdığınızın genellikle farkında olmazsınız ve aynı sebeplerden dolayı çıkartılması oldukça zordur.

Dövme olarak seçilen çoğu motif veya sembollerin anlamları vardır. İnsanlar bu anlamlar çerçevesinde kendilerine uygun olanı seçerler yada sadece beğendikleri için tercih ederler. Dövme yaptırmak isteyenlere beğendikleri motifleri araştırıp öyle karar vermelerini öneririz. Bazende insanlar tasarım yani kendilerine özgü bir motif taşımak isterler, o zamanda dövme sanatçısının yaratıcı sanatı devreye girer ama en önemlisi özel tasarım isteyen kişinin kendisini en net açıklayıcı şekilde anlatması neleri isteyip neleri istemediğini tahlil etmesi ve dövme ustasına en iyi şekilde aktarması gerekmektedir. Kısacası tasarım dövmelerde uygulanacak bölge ve kişinin ilgi alanları, beğenileri, zevkleri göz önüne alınarak bir tasarım yapılır.

Dövme Seçimi ve Dövme Ne zaman Nasıl Yapılmalıdır.

Dövme yapılacak olan kişinin belli gelişim sürecini tamamlamış olmasını öneriyoruz, reşit olmayan yani 18 yaşının altındaki çocukların heveslenip yaptırdığı dövmeler zamanla vücutlarının gelişimini tamamlandığında defarmasyona uğrayabilir yada genç küçük yaşta yaptırdığı motifi çocukça bulup rahatsız olabilir ki bu büyük oranda öylede olmakta. Ayrıca seçilen motif uygulanacak olan bölgeyle de uyumlu olmalıdır,

kuru-kafaCover-up dediğimiz kapatma dövmelerde de daha çok kapatılacak yere uygun motifler seçilmeli yada uygun bir tasarım hazırlanmalıdır. Genelde insanların kapatmak istedikleri çocuk yaşlarda yaptırdıkları dövmeler,amatörce yapılmış dövmeler yada yara izleri olmakta, kimi zaman eski dövme çok yoğun işlenmişse belki bir kaç seans sildirme işleminden sonra kişi asıl istediği dövmeye ve işçiliğe ulaşır. Ama bunun için önce kapatmak istediğiniz dövmenizi dövme ustasına göstermeli ve kafanızda olmasını istediğiniz motifi detaylı olarak belirtmelisiniz daha sonra dövmecinin sizi yönlendirmesi ile hareket etmelisiniz.

İğne: Dövme makinesi dakikada 50 ila 3000 kez arasında derinizi deliyor ve her deliş esnasında bir yandan da mürekkep derinizin altına işliyor. Kulağa korkutucu gelse de bu kimi dövme severler tarafından ritüel olarak özlenen tatlı bir kaşıntı olarak nitelendiriliyor.

Acı: Acı çekmek eğlenceli olmadığı halde, dövmeden bahsederken acıyı es geçmek kabul edilemez olurdu. Eğer bir dövme yaptırdınız ve canınız yanmadıysa, bunun rahatlığı ile ikinci bir tane düşünüyorsanız, tekrar gözden geçirmeniz gerekenler var. Dövme sanatçısının tarzı ve dövmenin yapılacağı yer, çekeceğiniz acının yoğunluğunu belirler. Yani en önemlisi iyi bir dövmeci bulmak ve önerilerini ciddiye almak olacaktır.

Dövme makinesi:1800’lerin sonunda Samuel O’Reilly tarafından keşfedilen dövme makinası, Thomas Edison’ın gravüs makinesinden ilham almıştır.

Gizli mesajlar: Dövmeler savaş zamanlarında düşman sınırlarına gizli mesajlar taşımak için kullanılırmış. Milet’li Histiaeus kendi isteği dışında zapt edildiği için bir kölenin kafasını kazıtmış ve damadı Aristagorus’a bir ayaklanma başlatması için dövme ile gizli mesaj yollamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir